BD disk, kvalita pro náročné

BD disk, kvalita pro náročné

ico_BD    LMFOTO používá k předání svatebního videa média Blu-ray a to v balíččích TOP a EXKLUSIV, jde o kvalitu pro znalce a náročné klienty. Dále si přečtěte informace o tomto médiu a příslušné informace o technologii Blu-ray.

Blu-ray disk je médium tzv.nové generace (2009), označuje se BD, které se snaží postupně nahradit DVD disky ( DVD-R, DVD+R). Vypadá na první pohled téměř stejně jako DVD, ale kapacita uložených dat je 6x větší, 25GB (50GB). Pro tento typ média je potřebná příslušná mechanika Blu-ray. Mechaniky DVD nebo mechaniky CD-ROM toto médium nepřečte.

Blu-ray umožňuje uložit obraz a zvuk v lepší kvalitě než DVD což se projeví zejména při zobrazení na plazmových a LCD - LED televizorech (rozdíl je zřetelnější při větší úhlopříčce). Zde m.j. oceníte kvalitu naší kamery.

Technicky vzato na DVD je obraz uložen jako série snímků s rozlišením 720×576 bodů ve standardu PAL,  avšak na Blu-ray mohou být jednotlivé snímky filmu uloženy buď v rozlišení 1280×720 bodů nebo 1920×1080 bodů, standardy PAL a NTSC už zde nefigurují. Tyto video módy se označují jako 720p a 1080i/p (interlace / progressive). Rozlišení se označuje jako HD (high definition). Samotný obraz je zpracován ve formátu MPEQ-2, který byl použit již u DVD (především zpočátku uváděné filmy), nebo modernějších standardů MPEQ-4/AVC a VC-1, které ve srovnání s MPEG-2 nabízejí úsporu datového prostoru při srovnatelné kvalitě obrazu (převážná většina nově uváděných filmů). Naše kvalita záznamu je ještě vyšší a to v parametrech H.264 AVC 1920x1080i / 50i (16Mbs/s).

Zatímco na DVD je standardem šestikanálový zvuk (5.1), Blu-ray nabízí kanálů až osm (7.1), umožňuje použití bezeztrátového formátu PCM, speciálně pro účely Blu-ray vylepšených kompresních formátů Dolby Digital Plus a DTS-HD High Resolution Audio a rovněž jejich bezeztrátových variant Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio . Pro sedmikanálový zvuk a zejména plné využití Dolby TrueHD a DTS-HD je zapotřebí samozřejmě i příslušně vybavený receiver a sada reproduktorů.