svatba | celý harmonogram

Kdy, jak a na co si dát pozor při plánováním svatby?

Tento postup je výsledkem našich zkušeností a je napsán jako univerzální postup pro ženicha a nevěstu, kteří si chtějí svatbu organizovat sami a nechtějí využívat služeb svatebních agentur. Postup není „dogma“, ale orientační vodítko. Jsme si vědomi, že neobsahuje činnosti, které sami chcete realizovat, ale obsahuje schéma, které funguje a určitě vám pomůže k plánovaní vaší skutečné svatby. Nesnažíme se suplovat činnost svatebních agentur, jelikož jsou i svatby, které nemají tzv. organizaci, jsou narychlo a také proběhnout. Pro nás jako svatební fotograf a svatební kameraman je to vždy výzva, jak profesionálně zaznamenat váš výjimečný den a události souvislé.

Z pohledu Svatebního Foto a Videa Studia – LMFOTO doporučujeme kontaktovat a informovat se o volném termínu pro nafocení a nafilmování vaší svatební události, co nejdříve, i rok dopředu, pokud chcete mít jistotu volby fotografa a kameramana. To samé platí i o místě svatebního obřadu.

Níže je harmonogram rozpracován do oblastí a měsíců příprav a realizací.

12 – a více měsíců do svatby

Životní nebo jiný příběh

Plánujte při využití balíčku EXKLUSIV, životní nebo jiný předsvatební příběh pro fotografie a video. Co nejdříve se sejděte se svatebním fotografem a svatebním kameramanem a společně si připravte časový a obsahový plán.

9 ‑ 7 měsíců do svatby

Termín, místo svatby, fotograf, kameraman

Období pro sestavení návrhu svatby tj. programu svatebních oslav a seznamu svatebních hostů, včetně základního rozpočtu svatby. Vyhledejte a předběžně rezervujte místo svatební hostiny. U vybraného fotografa a kameramana (doufáme, že to bude LMFOTO) si vyberte vhodný balíček služeb (Ekonomický, Standard, Top, Exklusiv). Obsahy balíčku projednejte obsahově s fotografem a kameramanem.

5 ‑ 4 měsíců do svatby

Rezervace a detaily svatby

Důležité období, naplánujte podrobně průběh slavnosti po obřadu, rezervujte místo konání obřadu  kostel, radnice, jiné prostory. Začněte s výběrem svatebních šatů, zajistěte hudební doprovod svatební hostiny a výběr nebo návrh hudby. Definitivně rezervujte místo oslavy, promyslete ubytování pro všechny svatebčany.

3 měsíce do svatby

Svědci, šaty, prsteny, oznámení a jiné

Závazně si zamluvte svatební oblečení, hlavně nevěsta by si už měla vybrat a zamluvit svatební šaty. Kupte nebo si objednejte  svatební prsteny , pokud si je necháváte vyrobit na míru, začněte raději dříve, tak samo, pokud do prstenů necháte vrývat jména. Vyberte svatební oznámení a pozvánky a objednejte je do výroby. Do detailu si upřesněte  seznam pozvaných hostů na obřad i hostinu. Naplánujte si svatební cestu, rezervujte nebo potvrďte ubytování pro hosty, objednejte svatební vozy, popřípadě si domluvte rozvoz ze svatby.   

2 měsíce do svatby

A jde do tuhého…

Sepište seznam svatebních darů, které byste chtěli dostat, domluvte veškeré dekorace – květiny, výzdoba a podobně. Sestavte jídelní lístek pro svatební oběd a celou svatební slavnost a domluvte se na něm v zamluvené restauraci. Objednejte svatební kytice a květinovou výzdobu, objednejte svatební dort, koláče a cukroví. Kontaktujte fotografa a kameramana pro detailní domluvu (LMFOTO provádí automaticky za vás). Vytiskněte jmenovky a kartičky na slavnostní tabuli.

1 měsíc do svatby

Přihořívá

Rozešlete pozvánky a oznámení. Nevěsta si domluví zkoušku make‑up a účesu. Určete konečný zasedací pořádek na svatební hostině. Požádejte o volno v zaměstnání.

3 týdny do svatby

Závěrečná fáze

Navštivte místo slavnosti a zkontrolujte, zda je vše v pořádku, popř. dořešte detaily. Rozdělte si úkoly s rodiči a svědky. Postarejte se o výzdobu aut, kterými pojedete, nakupte dostatek stužek, obstarejte krabice, papír i stužky na zabalení svatební výslužky. Vyzkoušejte si ještě jednou svatební oblečení i prstýnky zda vše sedí tak jak má.

1 týden do svatby

Užívejte si pohody, vše je zajištěné

Zorganizujte pro přátele loučení se svobodou. Zajděte si na manikúru, pedikúru a zkrášlovací procedury. Vyzvedněte všechny předem objednané záležitosti. Ještě jednou projděte časový plán a kompetence svědků a rodinných příslušníků.

Svatební den

Už jen ta nervozita zůstává…

Ráno plánované malování a česání, prstýnky svěřte některému ze svědků, zkontrolujte, zda máte občanské průkazy vy i vaši svědkové a nechte pracovat svatebního fotografa a svatebního kameramana.

Dále si už jen užívejte VÁŠ VÝJMEČNÝ DEN

Po svatbě

Před nebo po svatební cestě

Změna jména na vašich dokladech, v adrese a na různých smlouvách. Rozešlete poděkování za dary a účast na svatbě. Rozešlete svatební 3Dfotoknihu (LMFOTO dodá rychle), fotografie, video a odkazy na prohlížení svatebních fotografií a svatebního videa. U LMFOTO zdarma na webu www.lmfoto.cz.